Júl bol najteplejším mesiacom, aký bol kedy zaznamenaný na Zemi

Enviro
Komentáre

Tepelné vlny, ktoré sa minulý mesiac prehnali po celom svete, boli na rovnakej úrovni ako najteplejší mesiac v histórii – júl 2016.

Táto júlová spálená teplota spôsobila škody na životnom prostredí na celom svete, uviedol generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie (WMO)  Petteri  Taalas .  „Mimoriadne horúčavy sprevádzala dramatická ľadová tavenina v  Grónsku , v Arktíde a na európskych ľadovcoch,“ uviedol.

„V Arktíde zúri už druhý mesiac po sebe bezprecedentné požiare, ktoré ničili kedysi nedotknuté lesy. Toto nie je sci-fi. Je to realita zmeny klímy. Deje sa to teraz a v budúcnosti sa zhorší bez naliehavých opatrení v oblasti zmeny klímy. “

Vysoké teploty majú za následok aj požiare. Zdroj: pixabay.com

Údaje WMO ukazujú, že globálne teploty boli v júli asi o 1,2 ° C vyššie ako v predpriemyselných úrovniach.

Francúzsko  zaznamenalo svoje predchádzajúce rekordné maximá, keď teploty v Paríži dosiahli 42,6 ° C, čo je typický júlový deň v Bagdade. Severné mesto  Lille  zaznamenalo 41,6 ° C, čo prelomilo jeho predchádzajúci rekord o 4 ° C, zatiaľ čo zvyšok severného Francúzska tiež zažil ničivé požiare – zvyčajne vzácnosť v regióne.

Teploty prekonali  75-ročný rekord v Holandsku  ( Gilze  Rijen , 40,7 ° C), zatiaľ čo Nemecko  ( Lingen , 42,6 ° C) a Belgicko (41,8 ° C) tiež vytvorili nové národné záznamy. Dokonca aj v Helsinkách vo Fínsku sa ortuť zvýšila na rekordných 33,2 ° C, zatiaľ čo v niektorých častiach USA došlo k rekordným horúcim podmienkam.

Vysoké teploty stimulovali topenie ľadu v Grónsku, ktoré už zaznamenalo mimoriadnu udalosť topenia medzi 11. a 20. júlom tohto roku. Polárni vedci veria, že rok 2019 by mohol priniesť nové záznamy o strate ľadu v Grónsku.

V Arktíde a Grónsku teplo vyvolalo masívne požiare, ktoré  v roku 2017 produkovali  emisie CO2 rovnaké ako v celej Kolumbii.

Stovky požiarov, z ktorých niektoré boli  jasne viditeľné z vesmíru, spustošili Sibíri a zasiahli viac ako tri milióny hektárov pôdy. 

Odborníci tvrdia, že  tepelné vlny sú spojené s ľudskou činnosťou, čo viac ako zdvojnásobilo ich pravdepodobnosť na niektorých miestach.

„Takéto intenzívne a rozšírené tepelné vlny nesú podpis umelých klimatických zmien,“ povedal Johannes Cullmann, riaditeľ odboru zmeny klímy a vody WMO.

zdroj: pixabay.com

Profesor  Dann  Mitchell, docent o vede v atmosfére na univerzite v Bristole, povedal: „Trend otepľovania je jasný a vedecké dôkazy jednoznačne poukazujú na to, že je to spôsobené zmenou klímy vyvolanou človekom.“

V správe, ktorú zverejnila organizácia World Weather Attribution, sa uvádza, že horúčavy, ako sú tie, ktoré tento rok zasiahli Spojené kráľovstvo a Nemecko, by sa vyskytli každých 50 až 100 rokov, ak by ľudia nemali vplyv na klímu.

Správa tiež zistila, že rekordná júlová horúčka by bola až o 3 ° C chladnejšia, keby sa klíma nemenila.

Údaje o júlových teplotách boli do WMO privádzané v rámci  Programu klimatických zmien  Copernicus , ktorý prevádzkuje Európske stredisko pre strednodobú predpoveď počasia. WMO zverejní konečné výpočty za júl na začiatku augusta.

WMO  predloží v septembri na samit OSN o zmene klímy správu o stave klímy v rokoch 2015 až 2019.

Zdroj: independent.com

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.