Japonsko začalo svoj kontroverzný každoročný lov delfínov v pobrežnom meste Taiji

Enviro
Komentáre

Pri love sa zvieratá vyháňajú do zátoky, kde je väčšina zabitá v plytkých vodách.

Ostatné delfíny sa predávajú do akvárií a morských parkov. Lov Taiji sa uskutočňuje už desaťročia a získal celosvetovú pozornosť, keď bol v roku 2009 predmetom dokumentu. Japonsko tento rok pokračovalo v lovu veľrýb za účelom zisku, v rozpore s medzinárodnou kritikou. 

Tohtoročný lov Taiji začal v nedeľu, ale podľa japonských médií sa lode vrátili bez delfínov. Podľa environmentálnej skupiny The Dolphin Project bolo v pondelok zabitých päť Risso delfínov. Celková kvóta na sezónu umožňuje usmrtenie alebo odchyt viac ako 1700 zvierat.

Ekológovia tvrdia, že lov je extrémne krutý a delfíny môžu zomrieť udusením alebo utopením až 30 minút.

Rybár z Taiji však tvrdí, že živobytie komunity závisí od obchodu. Lovecká sezóna delfínov by mala trvať asi šesť mesiacov.

Dopyt po delfínom a veľrybom mäse klesal v posledných rokoch a zistilo sa, že obidve majú nezdravú hladinu ortuti.

zdroj: pixabay.com

Zvieratá chytené nažive a predávané do morských parkov získavajú oveľa vyššiu cenu ako mäso, ale v týchto parkoch rastie tlak, aby nekupovali delfíny zajaté v Taiji.

Japonsko sa už tento rok kritizovalo za obnovenie komerčného lovu veľrýb potom, čo opustilo Medzinárodnú veľrybársku komisiu (IWC).

Obchodné veľrybárske lode opustili prístav 1. júla tohto roku a prvé veľryby už boli zabité a predané. Podľa moratória IWC bolo lov veľrýb od roku 1986 zakázaný. Japonsko však lov veľrýb nikdy úplne nezastavilo – vykonáva výskumné misie zabíjajúc stovky zvierat každý rok.

Zdroj: BBC

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.