Japonsko obnoví komerčný lov veľrýb po 30 rokoch

Enviro
Komentáre

Flotila loveckých plavidiel s cieľom zamerať sa na zobákovité veľryby a veľryby v japonských vodách opustí prístav 1. júla.

Viac ako tri desaťročia, odkedy nadobudlo účinnosť medzinárodné moratórium na komerčný lov veľrýb , Japonsko odstúpilo od dohody a je pripravené obnoviť lov zvierat od budúceho mesiaca.

V roku 1982 sa krajina prihlásila k Medzinárodnej veľrybárskej komisii a v roku 1986 zastavila obchodné operácie. Komerčný lov veľrýb bol zakázaný od roku 1986, ale Japonsko pokračovalo v kontroverzných „vedeckých“ loveckých výpravách (EPA).

Flotila piatich lodí sa pustí do prvý komerčný veľrybársky lov 1. júla, uvádza Japan Times.

Plánujú oddelene loviť vorvaňovce veľké v japonských vodách mimo Minamiboso, v blízkosti Tokia, dva mesiace. Na konci augusta sa bude flotila údajne preskupovať vo vodách mimo Kushiro na severovýchode krajiny, a potom budú loviť minke veľryby .

Napriek tomu, že Japonsko viedlo iba „vedecké“ lovy veľrýb, od novembra 2017 do marca 2018, krajina oznámila úlovky celkovo 333 veľrýb Minke, z ktorých 122 bolo gravidných samíc.

Japonské tvrdenia o love zvierat na výskumné účely boli medzinárodne kritizované ako krytie pokračujúceho komerčného lovu veľrýb.

Krajina nemá licenciu na lov v medzinárodných vodách alebo v arktických vodách, kde v posledných rokoch krajina lovila veľryby.

Napriek návratu k komerčnému lovu veľrýb je dopyt po mäse veľrýb v Japonsku historicky nízky. V 60-tych rokoch minulého storočia sa v Japonsku každý rok spotrebovalo približne 200 000 ton mäsa z veľrýb. Podľa vládnych údajov je toto číslo teraz bližšie k 5000 tonám.

Zdroj: independent.co.uk

Photo by Thomas Kelley on Unsplash

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.