IKEA plánuje skončiť s plastami na jedno použitie

Enviro
Komentáre

Švédky predajca nábytkov IKEA informoval verejnosť, že do roku 2020 zakáže plasty na jedno použitie. Pôjde tak o prvý krok k zlepšeniu životného prostredia zo strany výrobcu nábytku. 

Už počas Svetového dňa životného prostredia sa hovorilo o redukcií plastov. Dokonca sa k takémuto kroku zaviazala aj Európska komisia, ktorá plánuje zákaz jednorázových plastov ako napr. tyčinky do uší, či slamky.

IKEA sa však rozhodla nečakať. Vo svojom vyhlásení o udržateľnosti uvádza, že do augusta 2020 bude všetok plastový materiál používaný vo výrobkoch pre domáce zariadenie zo 100% obnoviteľných a / alebo recyklovaných zdrojov.

Oznámenie je súčasťou väčšieho záväzku výrazne zlepšiť vplyv IKEA na životné prostredie. Spoločnosť plánuje úplne prepracovať svoje výrobné procesy tak, aby sa vo výrobkoch používali iba obnoviteľné, recyklovateľné alebo recyklované materiály.

Tento krok je súčasťou plánu navrhnúť všetky výrobky spoločnosti IKEA s cieľom používať iba obnoviteľné a recyklované materiály a dosiahnuť do roku 2025 nulové emisie.

Cieľom je podporiť cirkulárnu ekonomiku – prístup, pri ktorom sa zdroje udržiavajú v čo najdlhšom čase, potom sa recyklujú. Cieľom IKEA je „do roku 2020 uzavrieť aspoň dve materiálové slučky“ v snahe znížiť zákaznícky odpad.

Zdroj: BBC, dezeen.com, IKEA

Photos: pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.