Hniezdenie vzácneho sokola pri Trnave sa potvrdilo po 40 rokoch

Nezaradené
Komentáre

Sokol kobcovitý (červenonohý) patrí na Slovensku medzi kriticky ohrozené druhy. Od roku 2013 bola známa len jediná lokalita, kde preukázateľne vychovával svoje potomstvo. Až doteraz.

Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku potvrdili hniezdenie druhu neďaleko Trnavy, a to  prvýkrát od 70-tych rokov 20. storočia.

„Koncom 90-tych rokov u nás hniezdilo 60 až 70 párov sokola kobcovitého (červenonohého). Na niektorých lokalitách juhozápadného a juhovýchodného Slovenska to bol pomerne početný druh. Výrazné zmeny poľnohospodárskej krajiny (vrátane chemizácie) spôsobili, že sa tento sokol, pre sfarbenie samčeka ľudovo nazývaný aj dymový, začal z prírody vytrácať. Napokon, v roku 2012, už na Slovensku nebol zistený ani jediný hniezdiaci pár. Vďaka rôznym projektom, sponzorom a aktívnej práci sme dokázali zlepšiť hniezdne i potravné podmienky na piatich historických lokalitách. Na jednej z nich sa podarilo populáciu zachovať a počet párov postupne rastie. Výsledky aktuálnej sezóny budú známe čoskoro, vyzerá to zatiaľ veľmi pozitívne,“ hovorí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

Samec sokola červenonohého Foto: J. Chavko

„Z oblasti Trnavy bolo posledné hniezdenie sokola s červenými nohami preukázané v 70-tych rokoch 20. storočia. V roku 2014 sa tu v hniezdnej dobe vyskytoval pár, ktorý však nezahniezdil. Tento rok sa im to konečne podarilo. V hniezde, ktoré postavila straka obyčajná, vychovávajú tri mláďatká. Ide tak o prvé preukázané úspešné hniezdenie v tomto území po vyše 40 rokoch. O výskyte nás informovali miestni ľudia, s ktorými spolupracujeme,“ pokračuje Chavko.

„Dôvodom úspešného hniezdenia môže byť aj mimoriadne dobrá dostupnosť dôležitej zložky potravy – hraboša poľného, ktorý v aktuálnom roku vykazuje vysoký stav (tzv. gradácia). Ide o nepravidelný jav, ktorý sa u nás opakuje približne každé 3 – 4 roky. Viaceré druhy dravcov a sov tak hniezdia vo vyššom počte párov a majú tiež viac mláďat. Prvýkrát po 30 rokoch sa tiež tento rok podarilo potvrdiť hniezdenie sokola červenonohého v Českej republike,“ uzatvára Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku

Titulná foto: Pár sokola červenonohého Foto: J. Chavko

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.