Hľadanie meteoritov v Antarktíde je vyčerpávajúce, ale stojí za to

Enviro
Komentáre

Sneh, tučniaky, ľad. To sú pravdepodobne niektoré z vecí, ktoré vám prídu na myseľ, keď si myslíte o Antarktíde. Meteority pravdepodobne medzi nimi nie sú.

 V skutočnosti je Antarktída najlepším miestom na nájdenie meteoritov. Jej suchá, chladná klíma perfektne zachováva fragmenty asteroidov, ktoré prechádzajú atmosférou a havarujú na Zemi. Ľadové vrstvy, ktoré zapuzdrujú horniny, vytvárajú akýsi „meteoritový dopravný pás“ a sústreďujú ich na oblasti, kde sa ľahšie zbierajú. Výhodou je tiež, že vysokorýchlostné katabatické vetry, ktoré fúkajú cez povrch ľadu, pomáhajú odkryť stále zahalené meteority.

Áno, región je osobitným miestom pre tých vesmírnych prieskumníkov, ktorí majú záujem pozrieť sa do vesmíru bez toho, aby opustili Zem.

Hoci meteority sa ľahšie nájdu tu, cesta prieskumníkov je vyčerpávajúca a niektoré miesta zostávajú nedosiahnuteľné. Takisto sa vedci musia ubezpečiť, že ich technológia funguje v chladných teplotách Antarktídy, nehovoriac o tom, ako im v time pôjde odber vzoriek.

Najmä meteority železa sú podstatne zastúpené medzi vzorkami zozbieranými v Antarktíde. Vedci špekulujú, že to môže byť preto, že kovové fragmenty sa zahrievajú pod slnkom, keď sa rozpúšťajú, topia ľad a zapuzdrujú ich a rýchlo klesajú späť.

Výskumníci z Manchesterskej univerzity v Spojenom kráľovstve vytvorili systém na riešenie tohto problému. Použili špeciálny detektor a súbor fiktívnych meteoritov pochovaných v rôznych hĺbkach, aby zistili, či ich systém nájde.

„Výskumný výlet pomôže tímu vyšetriť, ktoré modré ľadovce, ktoré neboli navštívené predtým, sú produktívne pre zber meteoritov,“ povedala Katherine Joyktorá v tomto roku odcestuje do Antarktídy. „Výsledky tohto úvodného vyhľadávania nám pomôžu zamerať sa na to, kde sa má vykonať kompletné nastavenie detektora na hľadanie pochovaných meteoritov.“

Video z expredície:

Expedícia, ako je táto, sa môže zdať ako drahá a nebezpečná pre tých, ktorí vidia meteority ako len trochu viac skaly z vesmíru. Treba si však uvedomiť, že všetky úlomky vesmírnych objektov, ktoré sa dostanú na povrch našej planéty, majú veľkú hodnotu pre vedu.

 Napríklad: preslávený meteorit ALH84001, ktorý našiel v roku 1984 v Antarktíde tím amerických vedcov,  pravdepodobne cestoval celú cestu až Marsu. Po mnoho rokov sa predpokladalo, že obsahuje fosílie životných foriem podobné našim baktériám.

Nie všetky meteority sú tak výnimočné. Ale všetky učia astronómov o pôvode slnečnej sústavy. A pre výskumníkov je to dostatočný dôvod na to, pokorili nehostinné podmienky v Antarktíde.

Zdroj: CosmoElements, BBC

Photos: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.