Fotograf a jeho manželka zasadili 2 milióny stromov za 20 rokov a obnovili tým zničený les

Enviro
Komentáre

Podľa OSN pre výživu a poľnohospodárstvo sa od roku 1990 navždy stratilo 129 miliónov hektárov lesa, čo je oblasť, ktorá sa takmer rovná veľkosti Južnej Afriky.

Každý rok stráca naša planéta oblasť lesov zhruba o veľkosti Panamy. Približne 15% všetkých emisií skleníkových plynov pochádza z odlesňovania, a nespočetné množstvo rastlín a živočíchov stráca svoje biotopy každý deň. To sú absolútne zničujúce čísla pre zdravie našej planéty, a to jednoducho nemôže byť pokračovať.

Ale čo robiť s takýmto masívnym environmentálnym masakerom? Môže to spôsobiť, že jednotlivec sa bude cítiť malý a bezmocný, keď premýšľame o vplyve, ktorý skutočne máme. Spraví niečo, čo urobíme, hoci aj najmenší rozdiel? Brazílsky fotograf Sebastião Salgado a jeho manželka Lélia Deluiz Wanick Salgado sa rozhodli ukázať, čo môže dokázať malá skupina vášnivých, oddaných ľudí tým, že začne proces zalesňovania sama od seba.

Sebastião a Lélia založili Instituto Terra, malú organizáciu, ktorá za svoju existenciu zasadila viac ako 4 milióny stromčekov. „Možno máme riešenie,“ povedal Salgado. „Existuje jediná bytosť, ktorá dokáže premeniť CO2 na kyslík, a tou je strom. Musíme presadiť reforestáciu planéty. Potrebujete les s pôvodnými stromami a musíte zbierať semená v tom istom regióne, v ktorom ich vysádzate, inak plazy a termity neprichádzajú. A ak vysadíte lesy, ktoré nepatria tam kde ste ich vysadili, zvieratá tam neprichádzajú a les je prázdny. “

InstitutoTerra

A tak potom, čo sa postarali o detailnú starostlivosť, aby sa zabezpečilo, že všetko vysadené je pôvodom z krajiny, oblasť prekvitala pozoruhodne v nasledujúcich 20 rokoch. Divoká zver sa vrátila tam, kde bolo smrteľné ticho.

Celkovo sa vrátilo približne 172 druhov vtákov, ako aj 33 druhov cicavcov, 293 druhov rastlín, 15 druhov plazov a 15 druhov obojživelníkov. Celý ekosystém prestavaný od nuly.

zdroj: captain-planet.netInstitutoTerra

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.