Flotila námorných robotov vytvorí podrobnú mapu morských mikróbov

Enviro
Komentáre

Vedci testujú flotilu autonómnych vozidiel na zhromažďovanie údajov o mikróboch, ktoré žijú a prechádzajú cez oceán.

Máme pre vás hádanku: Čo je takmer neviditeľné, všadeprítomné po celom svete a produkuje najmenej päťdesiat percent kyslíka v našej atmosfére pri odstraňovaní veľkej časti oxidu uhličitého?

Odpoveďou, ktorú ste možno nevedeli, sú oceánske mikróby. Čoraz viac si uvedomujeme, ako je svet spravovaný najmenšími organizmami. Napriek tomu stále nevieme o týchto mikróboch dosť, a ani o tom, ako ovplyvňujú celosvetové udalosti, ako napríklad klimatické zmeny.

Teraz skupina vedcov hľadá pri odpovediach na tieto otázky pomoc, s autonómnymi robotmi.

V marci oceánografi a inžinieri z University of Hawaii Mānoa a Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) nasadili tri diaľkové autonómne podvodné vozidlá (LRAUV) vo vodách na Havaji.

Toto bol zo začiatku test. Nakoniec však budú tieto vozidlá schopné autonómne cestovať a zhromažďovať údaje na viac ako 966 km (600 míľ), kým ich budú vedci musieť rozanalyzovať, vyprázdniť im počítače a poslať do terénu znova.

Každý LRAUV je navrhnutý so snímačmi na zhromažďovanie údajov, ako je teplota vody, chémia a obsah chlorofylu, ktorý sa pohybuje oceánom a zameriava sa na veľké oceánografické rysy, ako sú víry (víriace masy vody) a kvety fytoplanktónu.

Navyše, roboti dokážu zachytiť a archivovať vzorky morskej vody v procesore životného prostredia (ESP). Organizmy v týchto vzorkách poskytnú výskumníkom predstavu o tom, aké druhy mikróbov existujú na rôznych miestach v oceáne a poskytnú prehľad o štruktúre vírov, v ktorých žijú niektorí alebo aké druhy mikróbov žijú cez rastliny rias.

O týchto mikróboch je aj nasledujúce video:

Oceán dlho zostáva nepreskúmanou oblasťou našej planéty. Ale takéto vozidlá to môžu zmeniť – roboty mapujú morské dno, zatiaľ čo plávajúce senzory neustále zhromažďujú informácie o podmienkach v oceáne všeobecne.

Zdroj: Science daily, futurism

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.