Explózia EKO zábavy alebo leto bez výčitiek

Enviro
Komentáre

Letné festivaly, koncerty, opekačky, grilovačky, záhradné párty či oslavy pri jazerách. Kto by ich nemal rád? Prežite ich tento rok trochu inak – bez výčitiek svedomia – a doprajte si explóziu eko zábavy bez toho, aby ste na konci dňa zakopávali o haldy jednorazového plastového odpadu.

K dobrej grilovačke či rodinnej oslave patrí aj skvelý drink… ako to už býva, väčšinou v plastovom pohári. Priznajme si, trochu to kazí chuť, ale zvykli sme si. Na čo sa však už zvyknúť veľmi nedá, je ten hlodavý pocit v našom vnútri, keď na druhý deň sledujeme hory plastového odpadu všade naokolo. Pritom riešenie je dnes už také jednoduché!

Svojmu svedomiu aj prírode po dobrej žúrke uľavíte, ak na všetkých tých skvelých letných oslavách a akciách použijete namiesto plastových pohárov radšej papierové. Sú rozhodne viac eko, pretože sa rozložia za oveľa kratší čas, a dokonca aj to mojito z nich chutí lepšie. Navyše, papierový pohár má v porovnaní s tým plastovým ešte jednu výhodu…

Empty plastic glasses on dark gray background.

NEMUSÍ TO BYŤ JEDNORAZOVKA

Použité papierové poháre z oslavy či grilovačky vôbec nemusia po prvom použití zákonite skončiť v odpadkovom koši. Stačí ich zozbierať, zľahka prepláchnuť, odložiť a v správnu chvíľu použiť napríklad ako črepníčky na priesady. Viete si z nich tiež vyrobiť zábavné krytky na svetelnú šnúru, ktorá sa bude perfektne hodiť na balkón či terasu. Pokreslite ich, upevnite na žiarovky na svetelnej šnúre a zaveste.

Papierové poháre sa dajú využiť aj ako materiál v tvorivých dielňach pre deti. Keďže sú z papiera, budú sa ľahko strihať aj farbiť. Skúste svojim ratolestiam navrhnúť, aby na ne prilepili rôzne dlhé ušká, nošteky a očká. Budú nadšené z toho, že si z nich môžu vyrobiť takéto zábavné zvieratká a vám zostane voľné popoludnie na relax.

EŠTE VIAC EKO ZÁBAVY A… EKO SVEDOMIA

Chceš byť ešte viac eko? Kúp si papierové poháre do zásoby a zopár si ich odlož do tašky či do auta – jednoducho tak, aby si ich mal vždy poruke. Keď sa neskôr zastavíš po svoju obľúbenú kávičku, na pravidelný drink či pôjdeš pozrieť kamošov na grilovačku pri jazere či na koncert, môžeš ich s pokojným svedomím vytiahnuť a požiadať, aby ti tvoj obľúbený nápoj pripravili doň. Veď predsa život môže byť zábavný a hravý, aj keď je eko.

Papierové poháre namiesto jednorazových plastových odteraz nájdeš už aj v Kauflande. Vyradením plastových pohárov, ktorých sa v Kauflande ročne predá skoro 6 miliónov kusov, sa ušetrí až takmer 23 ton plastu za rok.
Spoločnosť sa v rámci svojej stratégie trvalej udržateľnosti tiež rozhodla zredukovať objem plastov v obaloch kávy K-to go a súbežne odstránila aj vrchnák, ktorý nahradila praktickým uzáverom. Celkovo tak znížila objem plastu na výrobku až o 30%, čo predstavuje 1,3 tony ušetreného plastu ročne.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.