Európsky parlament vyzval Komisiu aby zabezpečila zlepšenie kontroly a vymáhania existujúcich noriem transportu zvierat

Enviro
Komentáre

Každý rok sa v Únii prepraví vyše 300 miliónov kusov živých dobytka , ošípaných a kôz ako aj vyše miliardy kurčiat a inej hydiny vo vyše 400.000 transportoch. 

Zo Slovenska je známy napríklad pred veľkonočný export živých jahniat do Talianska.

„Transporty živých zvierat sú o humánnosti. Zvieratá by pri nich mali mať zabezpečené nielen primerané podmienky, ale mali by byť aj čo najkratšie. Rozhodne nie dlhšie ako osem hodín,“ povedal Martin Hojsík, expert na životné prostredie FOUR PAWS. 

© n_u_t – stock.adobe.com /licencia

Napriek tomu, že v EÚ platia normy na transport zvierat ako aj povinnosť ich kontroly, je ich implementácia na členských štátoch. Europarlament vo svojej správe skonštatoval rozšírené nedodržiavanie nariadenia Rady 1/2005 o ochrane zvierat pri preprave ako aj poukázal na jeho nedostatky ako preplnenia; nedostatočnej výšky priestorov, v ktorých sa zvieratá prepravujú; neposkytnutia požadovaných zastávok na oddych; neprimeraného vetrania a zariadení na poskytovanie vody; prepravy v extrémnej horúčave; prepravy zvierat nespôsobilých na prepravu; prepravy neodstavených teliat; potreby zistiť stupeň gravidity živých zvierat a iné.

„Preprava zvierat v rámci EÚ, ale aj pri exporte do tretích krajín potrebuje novú úpravu. Takú ktorá zohľadní hodnoty EÚ aj vo vzťahu ku zvieratám ako cítiacim bytostiam. Bude na novom Europarlamente požadoval od Komisie novelu tejto právnej normy. Zviera nie je vec,“ uzavrel Hojsík.

Martin Hojsík sa dlhodobo venuje ochrane prírody. V súčastnosti bojuje za Slovensko bez plastov: www.zacisteslovensko.sk

Predmetnú správu nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.