Enviroučebňa Sandberg poskytuje zázemie pre výučbu environmentálnej výchovy v prírode

Enviro
Komentáre

Na okraji Národnej prírodnej rezervácií Devínska Kobyla, neďaleko Sandbergu bol postavený jedinečný altánok, ktorý bude poskytovať zázemie pre výučbu.

Altánok je vybavený sedením pre 20 detí, pracovným stolom, magnetickou tabuľou a ďalšími výchovno-vzdelávacími prvkami. Zázemie budú využívať už existujúce zabehnuté envirovýchovné programy a iniciatívy, ako aj aktivity, ktoré budú realizované v rámci prebiehajúceho INTERREG projektu a ktoré bude zastrešovať mestská časť Devínska Nová Ves, ktorá je partnerom projektu.

zdroj: FB BROZ

Práve tu pod Sandbergom pred 1000 rokmi stálo slovanské hradisko a ešte v dávnejších dobách  toto miesto obmývalo treťohorné more, ktoré tu zanechalo množstvo fosílnych nálezov. Jedinečná poloha, geologická stavba územia ako aj spôsob jeho využívania človekom prispeli k vzniku jedinečnej rôznorodosti rastlín a živočíchov. Je tu zaznamenaných viac ako 1100 druhov rastlín, vrátane množstva druhov orchideí a stoviek druhov vzácnych motýľov, chrobákov a ďalších živočíchov.

Miesto poskytuje taktiež jedinečné výhľady na Sandberg, Devínsku Kobylu a do okolia na mestskú časť Devínska Nová Ves s cyklomostom slobody a mestskú časť Devín s hradom Devín, pod ktorým sa nachádza sútok riek Dunaja a Moravy. Za brehmi týchto riek sa nachádza Rakúsko s rozsiahlymi lužnými lesmi Národného parku Dunajské luhy, na západe vidieť dominantný zámok Schlosshof, na juhu kopce Braunsberg a vzdialenejšie Hundsheimské kopce, ktoré sú prírodne veľmi podobné Devínskej Kobyle a spolu predstavujú začiatok mohutného Karpatského oblúka. Ten sa odtiaľto tiahne v dĺžke 1500 km až k srbským hraniciam.

zdroj: FB BROZ

Primárne využitie altánku je pre účely environmentálnej výučby. V čase keď neprebieha výučba, je dostupný pre všetkých návštevníkov s úmyslom vzdelávať sa a spoznávať prírodu Devínskej Kobyly.

Výstavbu zrealizovalo Bratislavské regionálne ochranárske združenie v rámci cezhraničného projektu Interreg V-A SK – AT 2014 – 2020 – Posilnenie biodiverzity a ekologickej siete na území rieky Moravy prostredníctvom manažmentu biotopov a environmentálnej výchovy (zvyšovania povedomia) v ekocentrách a za finančnej podpory nadácie Volkswagen.

Autor/zdroj: Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ)

Cover foto od Vladimír Ješko z Pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.