Dušičky po starom?

Nezaradené
Komentáre

Sviatok všetkých svätých je dňom, kedy sa veľká časť obyvateľov presunie na cintoríny a ku hrobom, aby vzdali úctu svojím zosnulým príbuzným.

Tento sviatok, ktorý má už zaužívanú tradíciu má však aj svoju odvrátenú tvár. A to práve z ekologického hľadiska. Pre vyjadrenie úcty, alebo súcitu nesieme k hrobovým miestam kahance so sviečkami, umelé kvety, poprípade aj živé, ktoré na konci dňa skončia skončia v komunálnom odpade.

Je to však naozaj nutné? Je možné tento zvyk zmeniť a nerobiť dušičky po starom?

Samozrejme, nie je a zvyky je možné meniť hocikedy. Stačí sa iba zamyslieť. Návyky nemusíme meniť stačí iba, keď obmeníme spôsob. Pamiatku zosnulých si vieme uctiť aj ekologickejšie.

Miesto bežných plastových kahancov na sviečky vieme použiť sklenené, alebo poprípade ešte lepšie sviečky z medových plastov, vosku, alebo iných prírodných materiálov.  To isté vieme urobiť aj pri vencoch, ktoré vyrobíme svojpomocne výlučne z prírodných materiálov. Po dušičkách skompostujeme poprípade využijeme ako výzdobu.

Pri kvetinách a kyticiach je to diskutabilné. Niektorí sa prikláňajú k živým, niektorí k umelým. Umelé sú výhodné vtedy ak ich považujeme za dlhodobú výzdobu daného miesta a neplánujeme ju v niekoľkoročných intervaloch meniť oplatia sa určite viac. V ostatnom prípade sú lepšie živé kvety, ale aj tu je potrebné dávať veľké pozor! Stále nie sme naučení správne triediť a preto veľa kvetín skončí v komunálnom odpade, alebo tie kytice, ktoré majú výzdobu z plastu, poprípade sú postriekané farbou, trblietkami a pod. skončia v komposte. Vtedy sa znehodnoti nádoba, kde sú ostatné živé kvetiny uložené.

Je preto dobré si svoje kroky sledovať a sami sa postarať o to, aby bolo hrobové miesto čisté a poprípade ekologickejšie vyzdobené. Častokrát tým ušetríte, ale dokonca pomôžete aj prírode.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.