Doba, kedy spoznávame iba dve ročné obdobia

Enviro
Komentáre

Ak žijete v stredných zemepisných šírkach Zeme, napríklad na Slovensku, ste zvyknutí prežívať štyri tradičné ročné obdobia: zimu, jar, leto a jeseň.

Táto existencia v dvoch pásmách, ktoré sa tiahnu naprieč planétou od 30 do 60 stupňov na sever a na juh od trópov, ponúka omnoho viac možností, ako je to na rovníku, kde je v podstate horúce obdobie sucha a horúce obdobie dažďov. Detto pre horné zemepisné šírky, ktorých obyvatelia majú chladnú zimu s dlhými tmavými nocami a o niečo menej chladné leto s dlhším denným svetlom.

Na to, aby sme boli technickí, existujú dva rôzne spôsoby definovania ročných období. Existuje astronomická definícia, ktorá je založená na zmene dĺžky dní, ktorá je spôsobená relatívnym naklonením osi Zeme, keď sa točí okolo Slnka. V tomto systéme je zima obdobím medzi zimným slnovratom – najkratším obdobím denného svetla roka – 22. decembra, a jarnou rovnodennosťou ,keď sú deň a noc zhruba rovnaké, čo nastáva okolo 21. marca. Leto zase začína k letnému slnovratu 22. júna, čo je najdlhšia denná perióda. Leto trvá od tej doby až do jesennej rovnodennosti 23. septembra, ďalší deň, keď sú svetlo a tma rovnako dlhé . Potom jeseň pokračuje zase až do zimného slnovratu.

Photo by Aaron Burden on Unsplash

Meteorologická metóda je na druhej strane od najmenej polovice 19. storočia a je omnoho jednoduchšia. Rok je rozdelený na štyri časti, takže zima je december-január-február, jar je marec-apríl-máj, leto je jún-júl-august a jeseň je september-október-november. Štúdia z roku 1983 vedená výskumníkom v oblasti klímy Kevinom Trenberthom zistila, že meteorologická definícia sa viac zhoduje s pozorovateľným počasím v kontinentálnych oblastiach severnej pologule, zatiaľ čo astronomická definícia sa prispôsobuje realite lepšie na oceánoch na južnej pologuli.

Photo by Stefan Kunze on Unsplash

Napriek tomu je ale astronomická definícia ročných období naďalej všeobecne najpoužívanejšia na svete. Zmena klímy, ktorá je z veľkej časti poháňaná ľudskou činnosťou, však naráža na tradičný koncept štyroch ročných období. Vedci zistili, že ako sa planéta zahrieva, trópy sa rozširujú o 0,1 až 0,2 stupňa zemepisnej šírky každé desaťročie, takže miesta, ktoré kedysi mali štyri ročné obdobia, sa presúvajú na dve. Ale aj v regiónoch so štyrmi ročnými obdobiami sa zmenili poveternostné a teplotné vzorce. V Spojených štátoch sa prechod od chladného zimného počasia k teplým jarným teplotám uskutočňuje skôr ako v minulosti a obdobie zimného počasia je kratšie a vo všeobecnosti miernejšie. V prvých mesiacoch roku 2017 boli niektoré východoeurópske mestá vo februári dokonca prekvapené prekvapujúcimi letnými teplotami, s mnohými dosahujúcimi alebo prekonávajúcim svoje historické záznamy teploty.

Trenberth tvrdí, že definícia ročných období sa môže v blízkej budúcnosti zmeniť. Stále budeme mať zimu, jar, leto a jeseň v stredných šírkach – ale načasovanie a trvanie budú odlišné.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.