Deň Zeme 2019 odkazuje na potrebu chrániť ohrozené druhy

Enviro
Komentáre

Dary prírody našej planéte sú milióny druhov, ktoré poznáme a mnoho ďalších, ktoré sa ešte musia objaviť. 

Bohužiaľ, ľudia nenávratne narušili rovnováhu prírody, a preto svet čelí najväčšej miere zániku druhov od vyhynutia dinosaurov pred viac ako 60 miliónmi rokov. Ale na rozdiel od osudu dinosaurov je rýchle vyhynutie druhov v dnešnom svete výsledkom ľudskej činnosti.

Včely ohrozuje najmä široké používanie pesticídov, neonikotinoidov a GMO. Zdroj: pixabay.com

Bezprecedentná globálna deštrukcia a rýchle zníženie populácií rastlín a voľne žijúcich živočíchov sú priamo spojené s príčinami, ktoré poháňa ľudská činnosť: zmena klímy, odlesňovanie, strata biotopov, obchodovanie s ľuďmi a pytliactvo, neudržateľné poľnohospodárstvo, znečistenie a pesticídy. Vplyvy sú ďalekosiahle.

Ak teraz nebudeme konať, zánik môže byť najtrvalejším odkazom ľudstva. Tu sú niektoré rýchle fakty o súčasnej vlne zániku a ďalšie informácie o tomto probléme tu .

Všetky živé veci majú vnútornú hodnotu a každá zohráva jedinečnú úlohu v komplexnej sieti života. Musíme spolupracovať na ochrane ohrozených a ohrozených druhov: včiel,  koralových útesov, slonov, žiraf, hmyzu, veľrýb a ďalších.

zdroj: Free-Photos/Pixabay

Dobrou správou je, že miera vyhynutia môže byť ešte spomalená a mnohé z našich ohrozených  druhov sa môže ešte zotaviť, ak budeme spoločne pracovať na budovaní jednotného globálneho tlaku na spotrebiteľov, politikov, pedagógov, náboženské autority a vedcov. Musíme požadovať okamžité opatrenia.

Hnutie „Sieť Deň Zeme“ žiada ľudí, aby sa pripojili ku kampani Protect our Species. ciele sú:

  • Vzdelávajte a zvyšujte povedomie o zrýchľujúcom sa tempe vymretia miliónov druhov a príčin a dôsledkov tohto javu.
  • Dosiahnuť veľké politické víťazstvá, ktoré chránia široké skupiny druhov, ako aj jednotlivé druhy a ich biotopy.
  • Budujte a aktivujte globálne hnutie, ktoré zahŕňa prírodu a jej hodnoty.
  • Podporovať individuálne opatrenia, ako je prijímanie rastlinnej stravy a zastavenie používania pesticídov a herbicídov.

Viac informácii na: www.earthday.org

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.