Deň bez áut odporúča motoristom, aby sa vzdali svojho vozidlá na jeden deň

Enviro
Komentáre

Podľa  The Washington Post udalosť Svetový deň bez aut „podporuje zlepšenie hromadnej dopravy , cyklistiky a  chôdze a rozvoj spoločenstiev.

Štúdie ukázali, že v prípade krátkych ciest v mestách je možné dosiahnuť skôr rýchlejšiu jazdu na bicykli ako na použitie automobilu.

Udalosti, ktoré sa líšia podľa miesta, dávajú motoristom a dochádzateľom predstavu o ich lokalite s menším počtom automobilov. Zatiaľ čo projekty v tomto smere prebiehali z času na čas  ad hoc  od ropnej krízy v roku  1973 , štruktúrovaná výzva na takéto projekty bola vyhlásená Ericom Brittonom  až v októbri 1994.  Konferencia Accessibles (prístupné mestá), ktorá sa konala v  Tolede  (Španielsko).

V priebehu dvoch rokov sa zorganizovali prvé dni v  Reykjavíku (Island),  Bath  (Spojené kráľovstvo) a  La Rochelle  (Francúzsko) a  v roku 1995 sa zorganizovalo neformálne  konzorcium Svetových dní bez áut na podporu Dní bez áut vo svete. Prvá národná kampaň bola otvorená v Británii združením  Environmental Transport Association  v roku 1997, Francúzi ju nasledovali v roku 1998 ako  V meste, bez môjho auta!  a bola založená ako európska iniciatíva  Európskou komisiou  v roku 2000. V tom istom roku Komisia rozšírila program na celý  Európsky týždeň mobility. na ktorý sa Komisia v súčasnosti zameriava, keďže deň bez áut je súčasťou väčšej  novej mobility  . Aj v roku 2000 sa dni bez áut stali globálnymi vďaka   programu Svetový deň bez áut, ktorý bol spustený spoločnosťou Carbusters, teraz  World Carfree Network ,  a v tom istom roku bol program spolupráce Deň Zeme v spolupráci so sieťou Deň Zeme a Svetové dni bez áut.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.