Black Friday je čiernym dňom pre životné prostredie

Enviro
Komentáre

Netrvalo dlho a predvianočná nákupná horúčka sa dostala aj ku nám. Akcia pod názvom Black Friday už nie je na Slovensku novinkou.

Čierny piatok (orig. Blac Friday) je dňom kedy obchodné reťazce, internetové obchody, alebo menšie obchody ponúkajú svoje výrobky a tovar vo výpredajovej sume a rôznych „výhodných“ zľavách (veľakrát ide iba o marketing a tovar reálne nie je zlacnený).

Horšie však je, že takéto dni, akým je aj Black Friday podporujú našu zlú vlastnosť, a to, častokrát kupovať veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Najčastejšie je to s oblečením. Aj keď už vieme za akých podmienok sa šijú značkové oblečenia a topánky, jednoducho zľavám nevieme niekedy odolať.

Pre príklad masovej nákupnej horúčky si môžete pozrieť vo videu z roku 2015, tiež počas Black Friday:

Na Slovensku sme našťastie takýto ošiaľ nezažili, ale to, že kupujeme veľakrát to, čo v skutočnosti momentálne nepotrebujeme nás tiež hádže o kategórie nižšie. Aj pri neodolateľných zľavách nakoniec vytvoríme určitú ponuku a vyrábať sa neprestane. Veľa vecí sa nakoniec zahodí, lebo pre ne nenájdeme využitie.

Photo by rawpixel on Unsplash

Nekupujme preto to čo nepotrebujeme. Nebudeme sa tak podieľať na zbytočnej výrobe, ale v konečnom dôsledku na ďalšom znečistení nášho životného prostredia.

Keď už ani to nie je správna motivácia, treba si uvedomiť, že ak budeme kupovať iba to, čo naozaj potrebujeme veľa ušetríme 😊.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.