Drogéria bez obalu si u nás našla svoje miesto

Enviro
Komentáre

Na Slovensku sa čoraz viac stretávame s obchodmi, kde nám tovar nezabalia do plastových obalov. Aj keď si to nevieme ešte predstaviť pri každom druhu tovaru, kozmetika a hygienické prostriedky si už v ekologickejšej alternatíve zakúpiť vieme. 

V tomto článku sa zameriame na to, čo bolo kedysi pre nás neprestaviteľné a tým je dostupnosť ekologickejšej kozmetiky a hygieny. Ponuku tzv. EKO kozmetiky tvoria prevažne obchody, ktoré sa zameriavajú na bio produkty, alebo najnovšie tie, ktoré naskočili na vlnu bezobalovosti. Prvenstvo v tomto smere má Ecoterra, obchod, kde nájdete čapovanú drogériu na biologickej báze. Cieľom Ecoterry je minimalizovanie odpadu. O tom, že je tento koncept nielen potrebný, ale aj populárny svedčí aj narastajúca sieť obchodov. Na Slovensku je teraz možné nájsť 9 predajní, kde si viete drogistický tovar sami načapovať.

zdroj: ecoterra.sk

K celkovému záujmu dopomáha aj dopyt o zero-waste produkty, alebo tiež narastajúci sortiment. Mimo čapovanej drogérie môžete aj v iných obchodoch či e-shopov nájsť rôzne zaujímave kozmetické doplnky. Ako príklady si uvedieme v rámci kozmetiky značku 2SIS (so zakladateľkou, Martinou Horváthovou sme vám začiatkom júla priniesli rozhovor). Obaly výrobkov 2SIS sú buď papierové, alebo z recyklovaného plastu. Okre iného majú aj vlastný recyklačný program. Rovnako postupujú aj iní výrobcovia. Pri drevených kefkách od slovenských výrobcov sa stretávame buď so skleneným obalom, alebo papierovým.

zdroj: M. Horváthova

Týmto prístupom nám všetci výrobcovia dokazujú, že sa to dá. Aj v oblasti drogistického tovaru či doplnkov. Postupne sa čoraz viac a viac stretávame s výrobkami a obalmi, ktoré vedia plnohodnotne nahradiť tie, o ktorých sme si mysleli, že to nebude možné.

Najnovšie sme sa takto oboznámili s tabletovou zubnou pastou Denttabs. Ide o prírodné tablety neobsahujú žiadne živočíšne zložky, glutén, konzervačné látky, sulfáty, parabény, bielidlá, umelé farbivá a arómy, ropné zložky, glykoly, PEGS, PPG, MEA, DEA, TEA, ftaláty a iné škodlivé látky. Je bez flouridu a tiež vhodná pre vegánov. A samozrejme je bez obalu :).

zdroj: TrendRaider

O tomto produkte informoval obchod Bez Obalu Nitra na svojej FB. Tabletovú zubnú pastu zatiaľ nepredávajú, ale za nákup ju dostanete ako darček. Ako spomínajú na svojej stránke, chcú zatiaľ produkt odskúšať a následne sa rozhodnú ako ďalej.

My im držíme palce a veríme, že sa uchytí. Čím viac prírodnej kozmetiky a drogérie a čím menej obalov, tým lepšie pre nás a pre prírodu.

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.