Amazónii hrozí nárast legálneho odlesňovania

Enviro
Komentáre

Brazílsky dažďový prales Amazonky je vo veľkej miere chránený riadením a kontrolou verejnej a súkromnej pôdy. 

Zákon o brazílskom lese vyžaduje, aby súkromní vlastníci pozemkov v Amazone vyčlenili 80% svojej pôdy ako zákonné rezervy na ochranu prírody, ale táto požiadavka môže byť znížená na 50%.

V závislosti od výsledkov procesov určovania pôdy a politických priorít, približne 6.5-15. 4 milióny hektárov súkromnej pôdy predtým chránenej ako zákonné rezervy môžu byť k dispozícii na legálne odlesňovanie. 

Varovanie pochádza od brazílskych výskumníkov na Vysokej škole poľnohospodárstva Luiz de Queiroz (ESALQ-USP) Univerzity São Paulo a švédskych vedcov v KTH Royal Institute of Technology v Štokholme a Technickej univerzite Chalmers v Göteborgu. Nedávno publikovali článok o téme Nature Sustainability.

zdroj: pixabay.com

Pri prebiehajúcom procese určovania pôdy v Brazílii môžu niektoré amazónske štáty prekročiť hranicu 65%.

Profesor Gerd Sparovek vysvetlil, že do roku 2012 zákon o lesnom hospodárstve vyžadoval, aby súkromní vlastníci pôdy v oblasti Amazonky nechali 80% svojho majetku s pôvodnou vegetáciou neporušenou v zmysle zákona ako „zákonnej rezervy“.

Zdroje: agencia.fapesp.br, Nature Sustainability, sciencedaily.com

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.