Nathan Anderson

7 faktov o líške

Enviro
Komentáre

Líška patrí k najznámejším obyvateľom našich lesov. Celkovo však vieme o nej málo. Preto sme zostavili rebríček 7 faktov o líške. 

  1. Veľa ľudí spája líšky s mačkami a mačkovitými šelmami. Líšky sú však psovité šelmy. Zaraďujú sa medzi druhy ako vlci, šakaly a psy. Narozdiel od nich však nie sú svorkové zvieratá.

 

  1. Napriek tomu však majú líšky veľa spoločné práve s mačkami. Takisto sú najaktívnejšie za tmy, majú vertikálne orientované zreničky, čo im dovoľuje vidieť lepšie v tme. Lovia podobne ako mačky, potichu priblížením a rýchlim nečakaným útokom. Majú veľmi podobné citlivé jazyky a elegantnú tichú chôdzu. Niektoré druhy líšok majú takisto ako mačky vysúvateľné pazúre, čo im umožňuje liezť po stromoch takisto ako mačkám.

 

foto: Joey Ly, unspash.com

 

  1. Líšky využívajú magnetické pole zeme, ako napríklad aj tuniaky. Líška však využíva túto schopnosť na lovenie.

 

  1. Aj keď sa hovorí “prefíkaná ako líška” , keď príde reč na rodinu tak sú líšky veľmi lojálne ku svojej rodine. Mláďatá sa rodia slepé a vidieť začínajú v priemere až deviaty deň života. Do siedmych mesiacov sa od nich rodičia málokedy pohnú.

 

  1. Najmenším druhom líšky je fennec fox, ktorá svojimi dlhými ušami nielen počúva potenciálnu korisť, ale zároveň sa s nimi ochladzuje. To najmä preto, lebo sa vyskytuje primárne na Sahare. Aj z toho dôvodu má srsť aj zospodu chodidiel, aby vedela chodiť po horúcom piesku v púšti.

zdroj: unsplash.com

 

  1. Líška arktická znáša teplo lepšia ako väčšina zvierat na zemi. Nevadí jej zima až do neuveriteľných 70 stupňov pod nulou.

foto: Jonatan Pie

 

  1. A keďže väčšina ľudí líšku videla len z diaľky a aj to potichu, posledný fakt bude zvuk líšky. Ten si môžete vypočuť tu:

 

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.