5 dôvodov prečo jazdiť na bicykli

Enviro
Komentáre

Cieľom kampane EUROPEAN MOBILITY WEEK je zlepšiť zdravotný stav a kvalitu života verejnosti. Robí sa to za pomoci propagovania „čistej“ mobility a udržateľných typov mestského transportu.

Táto kampaň dáva ľudom šancu spoznať svoje mesto ešte lepšie za pomoci týchto alternatívnych typov transportu a zároveň pomáha riešiť problémy ako znečistenie vzduchu. Na počesť Európskeho Týždňa Mobility by sme vám chceli priblížiť aké výhody má používanie bicykla ako dopravného prostriedku.

Photo by Flo Karr on Unsplash

1. Ochrana životného prostredia

 

Neboli by sme Correct Green keby sme nespomenuli ochranu životného prostredia na prvom mieste.  Bicykle, v porovnaní s motorovými vozidlami, produkujú nulovú alebo len extrémne zanedbateľnú uhlíkovú stopu. Jazda na bicykli nespôsobuje znečistenie prostredia, nevypúšťa nebezpečné plyny do ovzdušia, no tiež eliminuje používanie olejov, palív a hydraulických kvapalín, ktoré často krát skončia v našich vodných komunikáciách. Samozrejme, všetky priemyselné výrobku predstavujú určitý dopad na životné prostredie, no bicykle sa dajú vyrobiť zo značne menšieho množstva materiálov a energie ako motorové vozidlá.

2. Zdravie

 

Bez toho aby sme určitým spôsobom aktívne hýbali svojím telom sa na bicykli asi nepohneme. Okrem toho, že nás bicykle dovezú z miesta na miesto, nám súčasne ako pridaný benefit, pomáhajú spaľovať kalórie, spevňovať telo a zlepšovať si kondíciu. Za jednu hodinu na bicykli sa dá ľahko spáliť okolo 500 kalórií, všetko ale záleží od vášho štýlu jazdy. Ak nemáte čas pravidelne cvičiť, rozhodnutie používať bicykel namiesto auta vám určite pomôže cítiť sa lepšie, silnejšie a vyformovanejšie. Ak je vaším cieľom schudnúť, bicyklovanie vám k tomu určite dopomôže.

Photo by Dakota Corbin on Unsplash

3. Cena

 

Bicykle sú samozrejme oveľa lacnejšie ako autá. Celkové financovanie bicykla je po zakúpení v podstate nulové, samozrejme nerátame možné opravy a defekty. Nemusíme možno ani spomínať, výdavky, ktoré sú spojené s kúpou a používaním auta. Poistenie, palivo, príslušenstvo a samozrejme opravy, ktoré sú značne drahšie ako pri bicykloch. O pokutách už ani nehovoríme .

4. Prečistenie hlavy

 

Bicyklovanie je perfektná forma meditácie. Často krát nás jazda na bicykli vyvedie z vlastnej hlavy, keďže sa sústredíme na okolie, prírodu, či dopravnú situáciu. Dá sa toho aj oveľa viac spozorovať, keďže máme možnosť sa viac obzerať, ísť kedykoľvek pomalšie, odbočiť z cesty, či skoro kdekoľvek zastaviť. Touto cestou nám bicykel častokrát umožní objavovať nové nepoznané miesta a cesty.

Niekedy stačí dobrá hudba alebo podcast a vánok z jazdy a vieme sa dostať do iného sveta mimo našich každodenných problémov. Vždy keď sadám ráno cestou do práce na bicykel si uvedomím ako dobre ma to naladí .

V Bratislave spustili bikesharing – foto: Michaela Bujdakova

5. Rýchlejšia forma dopravy ako autá?

 

Tento bod nášho rebríčka je samozrejme diskutabilný ale v mestách úplne reálny. Dostať sa niekam na bicykli môže byť často rýchlejšie ako autom. Na bicykli sa ľahšie vyhnete zápcham, môžete si vybrať rôzne skratky, kade „sa to dá reznúť“ a samozrejme v neposlednom rade ZAPARKUJETE VŠADE a nestrácate čas hľadaním parkovacích miest. To je asi tá najkrajšia predstava .

autor, red.: Michaela Bujdakova

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.