NASA vytvorila prvú 3D simuláciu roztápajúcej sa vločky

Enviro
Komentáre

Napriek tomu, že zima je už za namim, pripomenieme si ju týmto videom, v ktorom je nasimulovaná vločka pri roztápaní.

Jussi Leinonen z laboratória Jet Propulsion Laboratory NASA, ktorý vyvinul simuláciu, dúfal, že poskytne vedeckým pracovníkom lepšiu možnosť určenia na radare, či je sneh lahší alebo či je to ťažší druh.

V sprievodnej štúdii v časopise Journal of Geophysical Research: Atmospheres, Leinonen a spoluautorka Annakaisa von Lerber z Fínskeho meteorologického ústavu ďalej vysvetľujú dôvody svojho modelu.

Často dochádza k topeniu snehových vločiek vysoko v atmosfére, kvôli tomu že teploty stúpajú, a vločky spadajú na Zem „Vrstva roztavených snehových vločiek môže okrem iného ovplyvňovať počasie, blokovať rádiové signály a byť nebezpečná pre lietadlá,“ vysvetľujú autori. Čím lepšie môžeme pozorovať a analyzovať túto vrstvu, tým lepšie nám bude na zemi.

Photo: Stephan Cosma/Unsplash

Táto úžasná práca nám pripomína, že NASA sa nezaujíma iba o to, čo leží vyššie, v čiernej oblasti. Majú okrem iného aj špičkový program vedy o Zemi, ktorý – napriek úsiliu prezidenta – získal finančné posilnenie zdvorilosťou trochu vzdorného kongresu. Klimatické zmeny a zmeny životného prostredia patria medzi najdôležitejšie v ich agende a to platí aj pre chladný svet kryosféry.

 

Zdroj: Nasa, Robin Andrews

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.