3 jednoduché kroky, ako sa zbaviť zbytočného odpadu

Životný štýl
Komentáre

Už ste určite zaregistrovali znepokojujúce správy o zvýšenom množstve odpadkov vyskytujúcich sa či už v oceánoch, riekach alebo na nelegálnych skládkach v prirodzenom prostredí.

Odpad predstavuje stále závažnejší problém pre naše životné prostredie a malo by byť v záujme každého z nás závažnosť tohto problému znižovať. Prinášame Vám preto 3 základné a naozaj jednoduché kroky, ktorými aj VY dokážete zamedziť tvorbe zbytočného odpadu a pomôcť tak udržať našu planétu čistejšiu aj pre budúce generácie.

V súčasnosti je nás na planéte viac ako 7 miliárd a toto číslo neustále rastie. Každoročne vyprodukujeme približne 2,12 miliardy ton odpadu a do roku 2025 môžeme podľa odhadov očakávať zdvojnásobnenie globálnej produkcie odpadu. Odpad tak predstavuje závažný globálny environmentálny problém, ktorého množstvo je momentálne produkované rýchlejšie ako akékoľvek iné látky, znečisťujúce životné prostredie. Zatiaľ čo produkciu odpadu z priemyselného sektoru vieme iba ťažko ovplyvniť, zmeniť môžeme svoje každodenné návyky pri ktorých produkujeme odpad. Skutočný ekologický problém predstavujú najmä plasty, ktoré tvoria väčšinu vyprodukovaného odpadu. Plastový odpad je naozaj problematický, nakoľko jeho hlavná výhoda je odolnosť. Plasty sú tvorené tak, aby vydržali čo najdlhšie a aj preto je väčšina dodnes vyprodukovaného plastu stále zachovaná, aj keď v inej forme. Odpad a najmä plasty pohlcujú naše oceány, ničia morský život, narúšajú biodiverzitu, znečisťujú rieky, jazerá a iné zdroje vody a špinia naše lesy. Skúste sa preto spoločne s nami zamyslieť, ako by sme mohli prispieť k znižovaniu globálnej produkcie odpadu. Mnoho ľudí si myslí, že tým že separujú odpad sa tento problém vyrieši. Pravdou však je, že iba malá časť triedeného odpadu dokáže byť naozaj recyklovaná a tvorbe odpadu by sa preto malo zamedzovať už skôr – teda pri našich spotrebiteľských rozhodnutiach. Povedzte preto s nami:

  1. NIE plastovým taškám  (ÁNO látkovej taške)

Prestať používať plastové tašky a plastové vrecká je základný krok, ktorý by ste mali podniknúť ak chcete byť priateľský k životnému prostrediu. Je to pri tom veľmi jednoduché – stačí si zadovážiť jednu, dve látkové tašky (sú dnes dostať takmer v každom supermarkete) a tie používať zakaždým keď idete na nákup, či už potravín, alebo čohokoľvek iného.  Látkové tašky nie sú drahá záležitosť a vydržia vám pomerne dlho. Jediné čo treba mať na pamäti je látkovú tašku so sebou na nákup zobrať! Preto je pomerne praktické mať látkové tašky zavesené pri dverách v chodbe, aby ste ich mali stále na očiach a pri odchode na nákup tašku náhodou nezabudli zobrať so sebou. Prípadne ak chodíte autom, je dobré mať vždy jednu tašku v aute pre prípad „nečakaného nákupu“. A ako bonus – mnoho látkových tašiek má naozaj pekný a veselý dizajn, takže budete určite vyzerať štýlovejšie ako s igelitkou! 🙂

Okrem plastových nákupných tašiek platí toto pravidlo aj v prípade plastových vreciek či už na zeleninu a ovocie, alebo vreciek určených deťom na desiatu. Ak nakupujete a idete si kúpiť povedzme dva pomaranče, naozaj nie je potrebné ich dávať do plastového vrecka. Ak je množstvo ovocia alebo zeleniny väčšie a vrecko už naozaj potrebujete, existuje v súčasnosti mnoho alternatív (látkové/papierové), ktoré sú environmentálne priateľskejšie ako plastové vrecká. Stačí trochu googliť a máte to! (prípadne poprosiť babičku o ušitie vrecúška 🙂 )

 

  1. NIE jednorazovo baleným vodám a plastovým fľaškám (ÁNO fľaške na vodu)

Okrem plastových tašiek sú naozaj závažným problémom pre naše životné prostredie aj plastové fľaše. Všetci vieme, že dodržiavať pitný režim je dôležité a tiež aj, že naša voda je jednou z tých kvalitnejších. Čo nám z toho vyplýva? Áno, kupovať minerálky a celkovo balené vody sa javí ako pomerne nezmyselné. Nie len, že tým zbytočne míňame peniaze, ale najmä naozaj zbytočne zaťažujeme životné prostredie ďalšou tvorbou plastového odpadu. Práve plastové fľaše sú jedným z najčastejšie sa vyskytujúcim druhom plastového odpadu. Za rok 2016 bolo celosvetovo predaných približne 480 miliárd plastových fľašiek, čo v praxi znamená približne jeden milión predných plastových fľašiek za minútu! Nejedná sa samozrejme iba o fľaše s vodou, ale s rôznymi druhmi nápojov. Plastové fľaše sa začínajú hromadiť naozaj všade. Pri tom je to opäť tak jednoduché – stačí trochu zainvestovať a zadovážiť si či už sklenenú alebo nerezovú fľašu :). A pre tých, ktorí by mali obavy o spomínanú kvalitu vody existujú rôzne filtre, ktoré si môžete nainštalovať buď doma priamo na vodovodný kohútik, alebo si zakúpiť menší prenosný filter, ktorý vložíte priamo do fľašky. Podobne ako v prípade látkových tašiek, je dnes možné dostať aj rôzne dizajnové fľašky s ktorými tak nie len že budete priateľský k životnému prostrediu, ale môžete sa aj prostredníctvom fľašky nejak kreatívne vyjadriť. (rôzne spoločnosti umožňujú vložiť vlastný návrh alebo meno, ktoré vám na fľašku vygravírujú 🙂 )

A okrem ekonomických, environmentálnych a módnych ( 🙂 ) výhod majú sklenené alebo nerezové fľašky ešte jednu obrovskú výhodu oproti tým plastovým – sú podstatne ZDRAVŠIE. Ak sa teraz pýtate ako môže byť fľaša zdravá, tak by ste mali vedieť, že plastové fľaše obsahujú rôzne chemické látky (napr. chemická zlúčenina BPA, ktorá sa využíva pri výrobe plastov a ktorá bola preukázaná ako nebezpečná pre ľudské zdravie), ktoré sú pre ľudské zdravie naozaj nebezpečné. Tieto chemikálie sú čiastočné uvoľňované z plastovej fľaše do nápoja, ktorý sa vo fľaši nachádza a jeho konzumáciou sa nám do tela postupne dostávajú aj tieto zdraviu nebezpečné látky. Rôzne výskumy sa zaoberajú práve súvislosťou medzi týmito chemickými látkami a výskytom rakoviny, alebo rôznych iných civilizačných ochorení. Plastové fľaše preto naozaj nie je vhodné používať aj z tohto hľadiska.

 

  1. NIE plastovým pohárom, príborom a slamkám (ÁNO vlastným pohárom a príborom a eco-friendly alternatívam)

Ďalším zbytočným odpadom v našich životoch sú plastové poháre, príbory a slamky. Za najväčšiu zbytočnosť je možné považovať práve plastové slamky, ktoré si naozaj do sladených nápojov alebo džúsov dávať nemusíme (nápoje sa dajú piť aj bez nich J ). Aj vo väčšine miešaných drinkov a kokteilov majú slamky skôr estetickú funkciu. Stačí mať preto pri objednávaní drinkov na pamäti jednu základnú vec – aj slamky sú plastový odpad, ktorí končí väčšinou v oceáne kde ničí morský život. V zahraničí existuje stále viac podnikov a kaviarní, kde slamky nedostanete práve z tohto dôvodu. Taktiež niektoré štáty, napríklad Spojené kráľovstvo predstavujú zákony zakazujúce používanie plastových slamiek a iných jednorazových plastov. Medzi ďalšie jednorazové plasty tvoriace zbytočný odpad patria aj plastové (alebo aj papierové) poháriky na kávu alebo nápoje, napríklad z automatov. Ak si zvyknete každý deň v práci alebo v škole kupovať kávu, prečo si nezadovážiť znovu použiteľný pohár, ktorým nahradíte jednorazové poháre?

Áno, aj káva so sebou môže byť priateľská pre životné prostredie! Znovu použiteľné poháre na kávu alebo čaj je dnes možné dostať v rôznych veľkostiach a dizajnoch, každý si preto určite nájde ten svoj. Podobne je to aj v prípade plastových príborov, ak si dávate baliť obedy. Zobrať si vidličku z domu, keď si často beriete obedy so sebou, ešte určite nikomu neublížilo. Prípadne ak si objednávate jedlo cez internet alebo telefonicky, do poznámky môžete uviesť že si neprosíte plastové príbory. Jednoduché!

Problém rastúcej produkcie odpadu a najmä plastov sa týka nás všetkých. Nepoužívať plastové tašky a vrecká, nekupovať plastové fľaše a odmietať plastové slamky a poháriky sú naozaj tie úplne základné kroky, ktorými môžete začať aj vy. V našom každodennom živote sa však vyskytuje aj množstvo iných vecí, ktorými produkujeme zbytočný odpad a často krát si to ani neuvedomujeme. A nejedná sa vždy len o plasty, aj keď ich produkcia je pre naše životné prostredie najviac devastujúca. Napríklad čo také papierové kuchynské utierky? Nezvládli by sme mať látkové, tak ako to bývalo kedysi? Alebo jednorazové plastové žiletky? Dievčatá, aj vatové tampóniky na odličovanie je dnes možné nahradiť jednou umývateľnou hubkou. Rovnako je možné redukovať množstvo plastového odpadu a namiesto plastových sprchových gélov si kúpiť tuhé mydlo, alebo šampón v sklenenej fľaši namiesto tej plastovej (ktorú môžete potom znova na niečo využiť! 🙂 ) Okrem kozmetiky môžete plast za sklo vymeniť aj v prípade potravín, napríklad jogurtov. Taktiež sypaný čaj netvorí toľko odpadu ako čaj porciovaný vo vrecúškach. Ďalším hromadiacim sa plastovým odpadom sú plastové zubné kefky. Zubná kefka je vec, ktorú je nemožné nahradiť a áno, umývať zuby si musíme všetci. To čo však môžete pomerne jednoducho zmeniť je materiál, z akého je naša zubná kefka vyrobená! Takže, čo tak skúsiť napríklad bambusovú zubnú kefku? Okrem týchto produktov, ktoré môžete zameniť za viac environmentálne priateľskejšie produkty existuje stále viac tzv. zero – waste obchodíkov, kde si môžete prísť nakúpiť či už potraviny alebo drogériu do vlastných obalov.

Vecí, ktorými produkujeme naozaj zbytočný odpad a ktoré je dnes možné nahradiť vecou s dlhšou životnosťou je naozaj veľké množstvo. Stačí sa nad tým začať zamýšľať a uvidíte sami, koľko zbytočného odpadu sa v našom živote vyskytuje. Platí tu jednoduché pravidlo, kto chce tak hľadá možnosti a kto nie ten hľadá výhovorky. Dúfame, že sme Vás článkom inšpirovali a že budete s nami ďalej hľadať možnosti a nie výhovorky! 🙂

autor, red.: Karolína Fabianová

Foto: Karolína Fabianová, Pixabay

Zdroje: bbc, onegreenplanet, theworldcounts, forbes

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.