Bombaj zakázal používanie jednorazových plastových výrobkov

Enviro
Komentáre

Keď sa svetové veľmoci bavia o riešeniach problému s plastom tak väčšinou narazia na praktické problémy, problémy so samosprávami, problémy s firmami či dokonca spotrebiteľmi.

Indické mesto Bombaj to vyriešilo ako sa vraví “ručne stručne” a skrátka zakázal používanie jednorazových plastových výrobkov.

Ak by sa občan mesta Bombaj rozhodol toto nariadenie porušiť, hrozí mu pokuta do výšky 314 eur, či dokonca 3-mesačné väzenie.

K tomuto kroku sa Bombaj posunul nedávno po hostení Svetového dňa životného prostredia, ktorý sa zaoberal aj epidémiou plastového odpadu.

Štatistiky hovoria sami za seba: polovica plastov na svete sa vyrobila za posledných 13 rokov, z toho polovica je plast na jedno použitie. Paradoxom je že napriek obrovskému neporiadku v Indii sa priemerne minutý plast za rok na osobu rovná 11 kilogramom, čo je polovica svetového priemeru.

Zdroj: TheGuardian

Photo: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.