10 faktov o leňochodovi

Enviro
Komentáre

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať leňochod ako nudné zvieratko, niektoré fakty vás veľmi prekvapia.

Tento článok vznikol na základe faktu, ktorý som našiel dočítal v knihe Sapiens, ktorej autor je Yuval Noah Harari.

Túto knihu všetkým odporúčam a aj keď sa nejak špeciálne nevenuje leňochodom tak je v nej spomenutý Lestodon.

  1. Lestodoni boli antické typy leňochodov, ktorých výška dosahovala niekedy až 5 metrov.

 

  1. V génoch leňochodov je aj ich dávny predchodca, takzvaný morský leňochod. Dnešné leňochody dokážu pod vodou vydržať viac ako pol hodinu.

 

  1. Existujú dva typy leňochodov, pomenované podľa počtu prstov. Tie trojprsté sú aktívnejšie cez deň a dvojprsté v noci.

Photo by Sebastian Molinares on Unsplash

  1. Leňochody majú tak pomalý metabolizmus, že kompletne stráviť jeden list rastliny im môže niekedy trvať aj celý mesiac. Aj preto sa chodia vyprázdniť len raz za týždeň.

 

  1. Tento pomalý metabolizmus im však vyhovuje, pretože väčšina úmrtí leňochodov sa udeje práve keď zlezú zo stromov kvôli vyprázdňovaniu.

 

  1. Hýbu sa tak pomaly, že na nich rastú huby aj riasy. To však využívajú ako svoju výhodu – konkrétne na kamofláž pred predátormi.

Photo by Nikolas Noonan on Unsplash

  1. Aj keď sa dlho myslelo, že leňochody spia takmer tak veľa ako koaly, pravdou je že v roku 2008 vedci zistili že spia v priemere „len“ 9-10 hodín denne.

 

  1. Rodičovská láska v leňochodiom svete nie je úplne bezpodmienečná. Keď mláďa leňochoda padne mame zo stroma na zem. Samica sa väčšinou rozhodne ostať pre vlastné bezpečie na strome.

 

  1. V srtsi leňochodov žije veľa hmyzu, ktorý na ňom parazituje, ale aj veľa hmyzu s ktorým žije leňochod v harmónií. To znamená že sú na ňom celý týždeň a čakajú, kým sa leňochod vyprázdni aby mohli do výkalov zasadiť svoje vajíčka.

Photo by Roger Burkhard on Unsplash

  1. Leňochody visia takmer celý život dole hlavou, takisto sa aj pária. To si môžete pozrieť aj na tomto videu:

 

 

Zdroje: IFL Science, National Geographic

Mohlo by vás zaujímať

Nathan Anderson

7 faktov o líške

Líška patrí k najznámejším obyvateľom našich lesov. Celkovo však vieme o nej málo. Preto sme zostavili rebríček 7 faktov o líške. 

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho CorrectGreen newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta ekológie ľudskou rečou. Z newsletteru sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.